Rss Feed
Tweeter button
Facebook button
Technorati button
Reddit button
Myspace button
Linkedin button
Webonews button
Delicious button
Digg button
Stumbleupon button
Newsvine button

Месечна архива за декември, 2014

HAV-TR800BL – Радио

Го обожавате ретро стилот?

…….Безжично AM/FM ретро радио кое може да се поврзе со било кој уред кој има Bluetooth конекција (паметен телефон, таблет) на растојание до 10m. Радиото има помошен влез за приклучување со друг уред преку кабел и излез за приклучување на слушалки со 3.5mm аудио џек.

Уживајте во звуците на вашата ретро забава на модерен начин

Карактеристики:
 • фреквенции: AM/FM
 • аудио влез: AUX
 • излез за слушалки: 3.5mm
 • напојување: 230 V
 • батерии: 6x R-14/C
 • димензии: (301×80x210)mm

.

 • производител: Konig (NL)
 • гаранција: 12 месеци
 • цена: 2,835.00 ден со ддв
 • производот е достапен онлајн

повеќе…
повеќе од иста категорија…

ZD-8901 – Повеќенаменска дигитална станица за лемење

Би сакале повеќето уреди кои ги користите да ги замените со еден?

…….Повеќенаменска станица за лемење со стабилизиран извор на DC напон со напонска и струјна регулација и мултиметар. Одличен уред (3 во 1), наменет за училишта, лаборатории, факултети, сервиси и др. Уредот се одликува со сите функционалности кои треба да ги имаат: дигитална станица за лемење, дигитален мултиметар и стабилизиран извор на DC напон со регулација.

Заштедете на работен простор, бидете подобро организирани а со тоа и поефикасни.

Нова станица со која ова ви е сигурно обезбедено!

Карактеристики:
 • станица за лемење со брзо загревање, температурен опсег: (160 – 480)°С
 • моќност на рачката за лемење: 40W
 • стабилизиран напонски извор (1,2-15)V, максимална струја 1А
Мултиметар со стандардни функции:
 • напонско мерно подрачје: 500V AC/DC
 • струјно мерно подрачје: 10А/DC
 • мерен опсег за отпорност до 20МΩ
*Комплетот содржи: повеќенаменска станица, рачка за лемење со држач, мерни сонди за мултиметарот, крокодил штипки за напојување, упатство за употреба.
 • гаранција: 6 месеци
 • цена: 16,019,00 ден со ддв
 • производот е достапен онлајн

повеќе…
повеќе од иста категорија…

GB-CAB003/B – micro USB кабел

Многу SMART уреди, сите со различни кабли?

…….Со овој кабел може да се поврзат уреди со micro USB конектор, како и уреди со  Lightning 8-pinконектор. Покрај функцијата за полнење, овој кабел служи и за пренос на податоци.

Погоден за:

 • Apple: iPhone 5, 5c, 5s iPad (4.Gen), iPad Air, iPad mini, iPad mini со Retina Display iPod nano (7.Gen), Touch (5.Gen) Samsung: Galaxy Tab 2, Galaxy Tab Galaxy S3, -S3mini, -S4, S4mini HTC: One, One mini

Со микро USB кабелот имајте секогаш полна батерија на телефонот и безбедно

пренесувајте ги податоците од истиот!

Карактеристики:
 • конектор А: USB A- type
 • конектор Б: micro USB B-type +  Apple конектор Lightning 8-pin
 • сертифицирано од Apple
 • должина: 1m

.

 • производител: Goobay (DE)
 • цена: 1.444.00 ден со ддв
 • производот е достапен онлајн

повеќе…
повеќе од иста категорија…

BDL-KSHS16 – ESD Спреј за чистење

Треба да чистите огромни површини и секогаш истиот проблем, после кратко време истите пак се полни со прашина?

…….Heavy-Duty антистатички чистач кој се пропорачува да се употребува со сите порозни површини како килими, за да помогне како превенција во генерирањето на статички полнења кои може да генерираат здодевни и болни шокови во канцеларии, спортски сали, хотели и слично.

1l покрива околу 20m2. Овој чистач исто така може да се употебува и на текстилни површини како завеси или облека.

Ослободете се од непријатниот електрицитет…

Совршено за во хотели, сали за состаноци, работни погони!

* Достапно во повеќе различни волумени, ве молиме погледнете го каталогот.
Количина: 500ml
 • производител: Bondline (UK)
 • цена: 645.00 ден со ддв
 • производот е достапен онлајн

повеќе…
повеќе од иста категорија…

AT-VS481A – HDMI преклопник

Сите дома сакате да ги поврзете своите омилени уреди на телевизорот?

…….Овој 4 портен HDMI преклопник ви овозможува брзо и едноставно поврзување на 4 HDMI извори на еден HDMI монитор/телевизор. Може да се користи со дигитални уреди како ДВД плеери, сателитски приемници, дигитални камкордери. Бирањето на посакуваниот влез се прави преку далечинска контрола или со притискање на копчиња на предниот панел на преклопникот.

Без постојани преместувања и вклучувања на уредите.

Направете ги постојано достапни!

Со 3 или 4 HDMI извори.

Карактеристики:
 • видео резолуции: 480p, 720p, 1080i, 1080p (1920×1080); VGA, SVGA, SXGA, UXGA (1600×1200) и WUXGA(1920×1200)
 • подржува 12 bit Deep Color за HDMI формати
 • подржува Dolby True HD и DTS HD Master аудио
 • до 60 Hz стапка на освежување
 • пренос на сигнал до 20m (24 AWG) и 15m (28 AWG)
 • вграден RS-232 сериски порт за контрола
 • едноставно поврзување без дополнителен софтвер
 • DDC компатибилен
 • HDMI 1.3b компатибилен
 • HDCP 1.1 компатибилен
 • подржува HDMI Type A 19 пински женски конектор
 • стапки на сигнализација до 2.25 Gbits со поддршка за 1080p резолуција
 • метално куќиште
 • LED индикација

.

 • производител: Аten
 • гаранција: 12 месеци
 • цена: 3,450.00 ден со ддв
 • производот е достапен онлајн

повеќе…
повеќе од иста категорија…

ME-ADD SPEAKUP – SpeakUp Click

Посакувате уред кој брзо ќе ги распознава и извршува вашите гласовни  команди ?

…….SpeakUp претставува click плочка за препознавање на говор. Можете да ја нагодите да препознава преку 200 различни говорни команди и има вграден микроконтролер за да ги испроцесира истите веднаш. SpeakUp учи од нула, па можете да го научите да ги разбира вашите команди изговорени на било кој јазик, дијалект или сленг.

Користејќи едноставен интерфејс со вашиот компјутер, можете да снимите збор или фраза (до 5 секунди) и да му доделите соодветна инструкција. Повторете ја постапката за колку команди и да ви требаат.

Кога ќе го пуштите во употреба, плочката го слуша тоа што го кажувате, го споредува вашиот говор со веќе снимените команди, и ја извршува соодветната акција со помош на вградениот микроконтролер.

Звукот се прима со помош на вградениот микрофон. Исто така има и 3.5mm конектор за конекција на надворешен микрофон. Помеѓу микрофонот и микроконтролерот е поставен VS1053 IC со вграден стерео аудио кодек за да се процесира базичниот сигнал.

Откако процесираниот сигнал ќе се препрати до STM32F415RG микроконтролерот тој ја интерпретира говорната команда и има две опции за излез кои се достапни во исто време или независно:

● STANDALONE MODE: Вградениот микроконтролер директно ги контролира надворешните уреди преку 12 кориснички програмибилни GPIO пинови.

● CLICK™ MODE: Испраќа индекс од говорната команда до избран интерфејс: USB или UART.

Претворете го Говорот во Акција

Нели ви е полесно да издавате говорни команди и со тоа ги натерате вашите машини да ги извршуваат командите, отколку да кликате копчиња, притискате тастери и или вклучувате прекинувачи цело време

Постои широк опсег на апликации за SpeakUp.

Покрај клучните компоненти, малата click плочка има и други корисни додатоци како што се двата тастери за снимање или бришење на гласовни команди мануелно, трите сигнални LED диоди даваат повратна информација за препознавањето на командите и индицираат присуство на напојување.

Користете го SpeakUp Click и извршувајте ги своите работи со говорење.

Уште едно совршено, паметно решение од Микроелектроника!

Микрофон
 • осетливост: -44 ± 3dB
 • фреквентен опсег: 100Hz до 20.000Hz
 • однос сигнал/шум: 56dBA
Микроконтролер
 • STM32F415RG (ARM Cortex-M4)
 • 1024kB Flash, 192kB RAM
 • 168MHz брзина
Аудио кодек
 • VS1053 стерео аудио кодек
 • поддршка за стримување
 • пинови за аудио излез
Конекција
 • 12 програмибилни GPIO пинови
 • mikroBUS конектор
 • USB MINI-B конектор
.
 • производител: MikroElektronika (SRB)
 • цена: 1,852.00 ден со ддв
 • производот е достапен онлајн

повеќе…
повеќе од иста категорија…